پیدایش موج سواری

موج سواری یک ورزش بومی و محلی بومیان جزیره هاوائی بوده است که برای ماهیگیری و تردد در دریا از تخته های چوبی شناور استفاده می کردند. در فصل موج با این تخته ها به موج سواری مشغول بوده و در زمانی که دریا آرام بوده با دست و پاروی چوبی که منشاء پیدایش ورزش فلت واتر استند آپ پدل برد بوده می پرداختند.

همانطور که می بینید موج سواری و استند آپ پدل برد جزوی از تاریخ و فرهنگ مردمان بومی و محلی هاوایی بوده که طی چند سال اخیر به عنوان یک انجمن بین المللی در امریکا راه اندازی شده و اهدافی همچون توسعه موج سواری در بین کشورها و مردم را دارد. در المپیک ۲۰۱۶ برزیل به عنوان ورزش المپیکی در المپیک توکیو ۲۰۲۰ اعلام گردید.

پیدایش استند اپ پدل برد

تاریخچه: موج سواری پاروئی و بعد فلت واتر استند آپ پدل برد در جزایر هاوایی توسط بومیان شروع شد.و در استند آپ پدل برد سنتی مردم بومی و محلی به جای پارواز دست استفاده میکردند که رفته رفته پاروجای دست را در پاروزنی گرفت و در سال ۲۰۱۳ رسما زیر مجموعه فدراسیون بین المللی موج سواری اعلام شد و در همان سال به عنوان بیشترین ورزش دنبال شده توسط مردم آمریکا ثبت شد.

تاریخچه انجمن بین المللی (I.S.A)

فدراسیون بین المللی موج سواری در سال ۱۹۶۴ میلادی شروع به کار کرده است و از جنبه کمیته جهانی المپیک تنها مرجع موج سواری در جهان می باشد. ISA ترکیبی از شورت بورد، لانگ بورد، بادی بورد و همچنین استند آپ پدل برد و پدل سرف و تمامی ورزش های موج سواری و آبهای آرام با تخته موج سواری را در بر می گیرد.

اولین مرد و زن در مسابقات فدراسیون جهانی ISA در سال ۱۹۶۴ میلادی به قهرمانی رسیدند و موج سواری در امواج بزرگ درسال ۱۹۶۵ و مسابقات نوجوانان نیز در سال ۱۹۸۰ میلادی و در سال ۱۹۸۲ موج سواری بر روی زانو برگزار شد و همچنین اولین مسابقات استند اپ پدل برد در سال ۲۰۱۲ و در حال حاضر ۱۰۸ کشور دنیا عضو این فدراسیون بین المللی هستند.

دفتر این انجمن در سال ۱۹۹۴ در کالیفرنیا توسط رئیس فدراسیون جهانی آقای فرناندو آگوئرا تاسیس شد.

تاریخچه انجمن ایران

علی رضا رستمی در سال ۱۳۹۳ با ورزش موج سواری از طریق دوستانش آشنا می­ شود و در سال ۱۳۹۴ ایده تاسیس انجمن موج سواری را در سامانه ثبت ایده های وزارت ورزش و جوانان به ثبت رساند. در همان سال درخواست تاسیس این انجمن را به وزیر محترم وقت، آقای دکتر محمود گودرزی تقدیم گردیده و ایشان دستور بررسی و کارشناسی تاسیس این رشته را صادر می­ نمایند که بعد از تائید کارشناسان محترم معاونت ورزش قهرمانی مجوز تاسیس این انجمن صادر گردید.

از سال ۱۳۹۳ علی رضا رستمی با انجمن بین المللی موج سواری ارتباط برقرار کرده و مکاتبه می­ نماید. برای تاسیس انجمن ایران و به عضویت درآمدن در انجمن بین المللی موج سواری زمان زیادی را وقت مکاتبات نمود.

در ۱۰ فروردین سال ۱۳۹۵ انجمن ورزش های موج سواری ایران رسماً تاسیس گردید و به عضویت انجمن بین المللی موج سواری بادبانی (I.W.A) درآمد. در خرداد ماه ۱۳۹۵ ایران به عنوان صدمین عضو انجمن بین المللی موج سواری (I.S.A) پذیرفته شد.

اولین دوره مربیگری “فلت واتر استند اپ پدل برد” با حضور مدرس نیوزلندی “اندی داگلاس” مدرس انجمن بین المللی موج سواری در اردیبهشت ۱۳۹۶ در جزیره کیش و تهران برگزار گردید. همچنین اولین دوره مربیگری موج سواری با حضور مدرسان کاستاریکایی انجمن بین المللی موج سواری آقای گوستاوو کورالس و خانم کارولینا شهریورماه ۱۳۹۶ در بندر چابهار برگزار شد.

اولین مسابقات قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی موج سواری ایران را در سه رده سنی بزرگسالان، نوجوانان و جوانان در تاریخ ۳۰ خرداد ماه الی ۳ تیرماه ۱۳۹۷ در چابهار برگزار گردید.

پس از گذشت دو سال کمیته های استان های (تهران، مازندران، گیلان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان، البرز، قزوین، جزیره کیش، جزیره قشم، کرمانشاه) فعال گردیده و اولین مسابقات قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی موج سواری ایران را در سه رده سنی بزرگسالان ،نوجوانان و جوانان در تاریخ ۳۰ خرداد ماه الی ۳ تیرماه ۱۳۹۷ در چابهار برگزار نموده ایم.

وظیفه خود می دانم تا از دوستان و همکارانی که در بدو و بعد از تاسیس این انجمن، در بخش های مختلف این جانب را یاری نمودند تشکر و قدردانی نمایم از خانم ها: زهرا قربانی، فیروزه مسیحا، سمیه فریادرس، سمیه غلامی فاراب، سلیمانپور، محمد جعفر، ستاره مظهری

آقایان: دکتر میثم رحیمی زاده، دکتر احمد شیخی، دکتر مجتبی میرحسینی، عابد فولادی، کیارش بحری، ابراهیم نیازی سامانی، میثم مرشدی، غلامرضا دانشور، امیرحسین معرب، محمد مهدی تشیعی

بنده همیشه اعتقاد بر این دارم که ورزش فقط یک تحرک بدنی نمی باشد، ورزش یعنی (سلامت روحی و جسمانی، فرهنگ، اقتصاد، سیاست، کارآفرینی و اشتغال­زایی، قهرمانی، استعدادیابی، آموزش و دنیایی از باورهای سالم برای رشد جامعه ای سالم)

علی رضا رستمی عزت