درباره ما

درباره ما

تاریخچه ورزش‌های موج سواری ایران

در سال ۲۰۱۰ سرکار خانم دکتر ایسکی بریتُن، قهرمان موج‌سواری ایرلند، به ایران سفر کرده و جزو اولین کسانی می شوند که در ایران به موج سواری پرداخته اند. استقبال خوب افراد محلی (با توجه به موج سواری ایشان با حجاب)، و منظره‌ی بکر کوه‌های مریخی چابهار در پس زمینه‌ی امواج، ایشان را به سفر مجدد به ایران ترغیب می‌کند. در سال ۲۰۱۳ دکتر بریتن برای دومین بار و با هدف توسعه‌ی ورزش موج‌سواری و آموزش به افراد محلی به ایران سفر می کنند و در چابهار با میهمان نوازی خانواده‌ی آقای فولادی در روستای رمین روبرو می‌شوند.

راهنمای دکتر بریتُن در سال ۲۰۱۳، آقای دکتر شیخی نیز، ایشان را به بازگشت به چابهار و ادامه‌ی آموزش موج سواری به بومیان در سال‌های بعد تشویق می نمایند. ارتباط آقای دکتر شیخی و آقای علی رضا رستمی در همان زمان، و توضیحات ایشان درباره‌ی این ورزش، موجب ثبت ایده‌ی تاسیس انجمن ورزش‌های موج‌سواری در سامانه‌ی ثبت ایده‌های ورزشی وزارت ورزش و جوانان توسط آقای علی رضا رستمی می‌گردد. تقدیم درخواست تأسیس انجمن به صورت کتبی به وزرات ورزش و جوانان، و بررسی های فنی توسط معاونت ورزش آن وزارت‌خانه، و همچنین ارتباط با انجمن بین‌المللی موج سواری (ISA) جهت تأسیس این انجمن از سال 1394، موجب می شود انجمن ورزش های موج سواری ج.ا ایران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ فعالیت رسمی خود را آغاز نموده و به عنوان صدمین عضو ISA شناخته شود. از ابتدای تاسیس انجمن ورزش‌های موج سواری ج.ا.ایران، عزیزان و دوستان بسیاری چه به صورت کوتاه مدت و چه بلند مدت، این انجمن را همراهی کرده اند، که از آن سروران برای کمک به توسعه ورزش‌های موج سواری و برافراشته شدن پرچم کشور عزیزمان ایران، در میادین بین المللی نهایت تشکر و قدردانی را داریم.

همچنین از سال ۲۰۱۷ دوره های بین المللی مربیگری و داوری بسیاری در ایران برگزار گردیده است که اولین آن توسط آقای اندی جویس از نیوزیلند برای رشته استندآپ پدل برگزار شد. در همان سال آقای گوستاوو کُرالِس و خانم کارُلینا آکولار از کاستاریکا اولین دوره مربیگری موج سواری را برگزار کردند. همچنین در سال ۲۰۱۸ اولین دوره فنی المپیک سولیداریتی برای مربیان رشته موج سواری برگزار گردید که مسیر رشد و توسعه این رشته و استعدادیابی در استان های مختلف ایران را هموار کرد.